cilt bakımı ve güzellik


Cilt bakımı ve güzellik beslenmeyle bir araya geldiğinde bütününü oluşturur. Geniş kapsamlı bir konu olan cilt bakımı ve güzellik ile ilgili sizleri bilgilendirirken kullanacağımız kozmetiklerin ya da evde uyguladığınız cilt bakım ürünlerinizin iyi beslenmeyle istediğiniz sonuçlara ulaşabileceğiniz bilgisini öncelikle vermek isterim.

Cilt bakımı ve güzelliğin yaşamımızdaki yeri ve önemi eski yıllara göre daha da arttı. Hatta eski zamanlarda sadece kadınların ilgi alanına giren cilt bakımı ve sağlığı şimdilerde erkeklerinde önceliği haline gelirken düzenli bakımlarla yaşam tarzlarına oturtmuş durumdalar. Günümüzde artan sağlık problemleri, uykusuzluk, yetersiz besleneme ve beraberinde gelen cilt sorunları hepimizin yaşam kalitesinizi etkilemekte. Cilt sağlığı aldığımız gıdalarla ve genetik faktörlerinde etkisi ile hayatımıza yansımaktadır. Vücudumuzun en büyük organı bilindiği üzere cildimizdir. Cildimizde oluşan siyah noktalar, sivilceler kabusumuz olmakla birlikte sürekli çözüm arayışı içeresindeyiz. Eğer bu kötü oluşumların nedenini bilirsek çözümlemek daha kolay olacaktır. Sağlıklı ve güzel bir cilt için neler yapmalıyız, yaşam tarzımıza kolaylıkla geçirebileceğimiz  önerileri  severek anlatacağım. Modern yaşamın koşuşturmasında bazen sağlığımızı unutur oluyoruz. Bunlar üzerinde konuşarak başlayalım. Cildimizin bizden istediği her daim  CİLT TEMİZLİĞİdir. Cildimizde oluşan kirler sadece makyaj ürünlerinden  ile oluşmaz. O gün makyaj yapmasak bile mutlaka cildimizi günlük temizliği  yapılmalıdır. Gün içinde hava kirliliği, tozlar çalışma ortamımız cildin sağlığını tamamen etkileyen dış etkenlerdir. Cildimizi öncelikle bakımlı ve güzel görünmesi için cildin sadece dışarıdan satın aldığımız kremler ya da kozmetikler olmadığını bilmeliyiz. Sağlıklı cilt ilk önce günlük temizliğinin yanında sağlıklı beslenmeden ve iyi bir yaşam tarzından oluşur. Beslenme uyanmamızla başlayan ve gün içinde tüm yediklerimiz, içtiklerimiz, soluduğumuz hava ve stresimizle tamamen bağdaşmaktadır.

Peki o zaman güne nasıl başlayalım?

Güne sağlıklı başlamanın en birinci koşulu su içmekle başlar.  Kahvaltıdan önce içeceğimiz iki bardak su ile cildimizin nemlenmesi ve esnekliğini korumayı sağlıyoruz. Tabii ki gün içinde kilonuza göre yeterli miktarda su içerek bunu desteklemeliyiz. Su içmek ile gün içinde içtiğimiz çaylar, kahveler almamız gereken suya takviye olmadığını vurgulamak istiyorum. Danışanlarımızın bildiği yanlışlardan bir tanesidir. Her gün yeteri miktarda su içmeliyiz!

Güne su içerek başladıktan sonra önemli bir ayrıntı da cildimizi doğru temizleyici ile yıkamaktır. Doğru temizleyici nedir derseniz; makyajınızı yüzünüzden arındıran ve temizlerken cildin ihtiyacı olan yağların ciltte kalmasını sağlayan temizleyicidir. Cildinizi doğru bir temizleyici ile yıkadıktan sonra  hala nemli ferah hissediyorsanız doğru temizleyiciyi buldunuz demektir . Hassas bir cildiniz varsa eğer yani hemen kızaran ve güneşten çabuk etkilenen içeriğinde yeşil çay gibi cildinizi sakinleştiren bileşenlerden oluşmasına dikkat edebilirsiniz.

Cildinizi soğuk suyla yıkamayı tercih etmeliyiz, neden mi?

Hepimizin cildimizde görmek istemediğimiz gözenek ve siyah noktalar için güzel bir çözüm, soğuk sudur. Üstelik bunu uyandığımızda ve gece uyumadan önce de yaparsak ciltte  akne oluşumunu da önlemiş oluruz. Temizleme işleminden sonra mutlaka açılan gözeneklerimizi tonikle sıkılaştırmalı. Bunun yanında sadece sabahları değil gece makyajımızı temizledikten sonra tonikle kalan kalıntılar olursada olmasa da temizlemeliyiz. Temizleme ve tonikleme işlemlerinden sonra cildinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirmeli ve güneş kreminizi sürmeden dışarıya çıkmamalısınız. Genellikle biz uzmanların kullandığınız dermokozmetiklerin ya cilt bakım ürünlerinizin cildinize tam anlamıyla faydalı olabilmesi için aylık mutlaka cildinizi derinlemesine bakım yaptırmanız.

Cilt bakım önerilerimi bitirmeden önce genç yaş gurubunda ki danışanlarımızın en sıklıkla bize sivilce akne sorunlarıyla gelmekteler. Sizler için günlük hayatınızda mutlaka dikkat etmenizi tavsiye edeceğim önerilerim olacak;

  • Eğer yağlı bir saç yapısına sahipseniz mutlaka yastık kılıfınızı her gün değiştirin.
  • Yüzünüzü soğuk suyla sabah akşam mutlaka yıkamalısınız.
  • Yüzünüzü tek kullanımlık kağıt havluyla tamponlayarak kurulayın.
  • Makyaj süngerinden ziyade yüzünüze kullandığınız kozmetiklerinizi elinizle uygulayın.
  • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve dondurulmuş gıdalardan, abur cuburlardan ve  asitli içeceklerden uzak durun.
  • Gün içinde mutlaka yeterli miktarda su tüketimine dikkat edin.
  • Kendinizi sevin ve sağlıkla kalın :)