genital bölge epilasyonu


Genital bölgeye epilasyon, geleneksel sebeplerle ya da kişisel tercihler nedeniyle tercih edilmemektedir. Bu bölgeye ağda gibi klasik yöntemleri uygulamak zor ve ağrılı olmaktadır.

Tıraş uygulaması ise genital bölge kıvrımları nedeniyle zor olabilmektedir. Kalıcı epilasyon tercih edenler, son yıllarda büyük bir oranla lazer epilasyonu tercih etmektedir.

Ortalama 6 seans yeterli olmaktadır. Bazen 4 seansta bile tatmin edici sonuçlara ulaşılabilir.

Genital bölgede üst kısımlar çok iyi cevap verirken, labium dediğimiz dudak kısımları ise daha az cevap verir. Lazer epilasyon esnasında lazerin etki alanı, cilt ile sınırlı kalır. Bu yüzden lazerin etkisi cilt altına inmez. Bölgede bulunan iç organlar, rahim ve yumurtalıklara bir zararı olmaz.

Genital bölgede gözlenen kıl dönmeleri için de lazer epilasyon iyi bir tedavi yöntemidir. Ters büyüyen kıllar sivilcelere hatta bazen apselere bile neden olabilir. Lazer epilasyon uygulamaları, bu bölgedeki kılları kalıcı olarak ortadan kaldırdığı için kıl dönmelerinin uzun süreli tedavisinde kullanılan en iyi yöntemdir.

Hayır bir zararı yoktur ve kanıtlanmamıştır.

Yumurtalıklara hiçbir zarar vermediğinden kısırlık yapmaz. Ayrıca literatürde kısırlık yaptığına dair hiçbir bilimsel veri yoktur.