akne problemi


Günümüzde iklim, yaş, hormonâl değişimler, genetik faktörler, stresli yaşam ve dış etkilerden en çok etkilenen organımız cildimiz. Cildin bakımı için bilmemiz gereken en önemli konu cildimizin hangi cilt gurubuna girdiğini bilmemizdir. Bunun için en sağlıklı öğrenmenin yolu bir uzman tarafından analiz edilmesidir.

Size şimdi cildinizi tanımanız için analiz edebilmeniz için edinmiş olduğum bilgilerimi paylaşacağım. Öncelikle cildimizi 7 gurupta inceleriz. Bunlar normal cilt, kuru cilt, yağlı cilt tipi, karma cilt, günümüzde en çok şikayet aldığımız akneli cilt, hassas cilt (hassas cilt tipide kendi içinde kuru ve yağlı olarak incelenmeli farklı tedavi uygulanmalıdır) ve olgun cilttir. 

İlk yazımı galerimize gelen danışanlarımızın en sık rastladığı akneli cilt hakkında bilgilerimi paylaşarak başlamak istiyorum. Bu cilt tipi hayatımızda ciddi sorun yaşatan, yaşam tarzımızı bile olumsuz yönde etkileyen ciltlerden biridir.

İlk değinmek istediğim akne nasıl oluşur?
Neden oluşur?
Kimlerde akne problemi yaşarız?
Akne sorunumuzdan nasıl kurtulabiliriz? 

Çünkü nedenlerini bilirsek nasıla çok kolay ulaşacağımızı biliyoruz. 

Yazıma başlamadan önce her zaman dediğim gibi bir hekim yardımı aldıktan sonra biz uzman estetisyenleri ziyaret etmenizdir.

Hormonlarımızın daha ilk değişkenlik gösterdiği yıllar ergenlik dönemimizde özellikle yanak ve alın bölgemizde bizleri rahatsız eden kırmızılıklar ve şişlikler hormonların yağ bezlerini uyarmasıyla birlikte kıl folikülüne asılı olan yağ yağ bezleri normalden daha fazla sebum üreterek meydana gelen tıkanıklık sonucu oluşan akneler, ilk olarak bize siyah nokta görüntüsü olarak haber verir. Bakterilerin bu tıkalı gözeneklerde yaşamayı sevdikleri için zaman içerisinde kabarcık halinde sivilceye dönüşür. Hayatımızı kabusa çeviren sivilceler bir kişinin patlatıp geçeceğini zannedip o iltihabı etrafına yayarak çoğalmasına neden olmuştur.

Bu durumda yapılması gereken ilk önerim cilt doktorunuzla görüşüp bir harita çizmenizdir. Neden doktorun görmesi gerekir çünkü görünen her sivilce akne de olmayabilir. 

Peki bu durumda ne yapmalıyız? 

İlk olarak beslenme ve yaşam tarzımızı gözden geçirmeli ve bu konu hakkında bizlerden uzmanlık almalısınız. Daha sonra aknelerinizin  hangi evrede olduğunu belirledikten sonra bu  aşamada bakıma geçmeliyiz.

Henüz cildinizde siyah noktalarınız belirmeye başladığında bakımı yapılırsa akne oluşumunu önlemiş ve cildinizde oluşabilecek olası lekelerden sizi kurtarmış oluruz. Siyah noktalar genellikler yüzümüzün T bölgesi dediğimiz alın, burun ve çenede belirir. Bazen vücudumuzda da görmek mümkün. Özellikle sırtımızda, göğsümüzde, omuzlarda ve bazen boyunda dahi görebiliriz.

Akne bakımında bizler neler yaparız ve siz evde neler yapmalısınız?

Akne bakımı için bize geldiğinizde yapılabilecek en güzel uygulama gözeneklerin tıkanmasını sağlayan ölü hücreleri temizlemektir. Cildin bir an evvel kendini yenilemesi için yaptığımız kişiye, yaşa göre değişen uygulamalardır. Cilde mutlaka uyguladığımız yüksek frekans uygulaması yaparız. Cildin daha çabuk iyileşerek cildin ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak cildin bakterilerden arınmasını da sağlamış oluruz. Bunların yanı sıra cildinizi rahatlatma için yosun maskesi gibi kil maskesi gibi cildinizi rahatlatan ve daha hızlı hücre yenilemesini sağlayan bakımlar uygulanmaktadır.

Evde cildimizi nasıl temizlemeli ve neler kullanmalıyız?

Uzmanınız mutlaka size ev devam ürünleri temizleyici, tonik, serum, maske gibi günlük ve haftalık uygulayabileceğiniz dermokozmetikler önerecektir. Bu sayede cildin toparlanıp iyileşmesi daha da hızlanacaktır.

Ne tür ürünler kullanmalıyız?

Cildiniz sabah akşam antiseptik özelliği olan, salisilik asit içeren temizleme jeliyle nazik bir şekilde temizleyip ılık suyla yıkamalıyız. Yüzümüzü tek kullanımlık olan kağıt havluyla yine nazik bir şekilde tamponlayarak kurulamalı ardından tonik kullanmalıyız. Tonik mutlaka olmalı gözeneklerin içini arındırırken hem de küçülmesinde büyük rol oynar. Ev yaşamınızda her gün yastık kılıfınızı değiştirmeli, saçınızı her gün yıkamalısınız. Saçta oluşan sebum ciltte akne oluşumuna neden olmaktadır. Havlunuz mutlaka tek kullanımlık olmalı. 

Bir daha ki yazımda ise akneli bir cildin neler yapması, yapmaması, yiyecek ve içeceklerinde tercihlerinin yanında makyaj ürünlerinden bahsedeceğim.

Sağlıkla ve ışıldayan bir cilt ile kalın.

Gülin Gökdeniz